Всі на боротьбу з Наполеоном

Медичні новини / Четверг, Ноябрь 8th, 2018

Всі на боротьбу з Наполеоном

Крейсер від братів Рукавишникова

Підписки на військові потреби — славна сторінка в історії російського купецтва. Правда, ще в XVIII столітті передплати відбувалися, як правило, на наполегливу «побажанню» влади. Ситуацію переламала Вітчизняна війна 1812 року: внески стали робити добровільно. У липні під час зустрічі з імператором Олександром I московські купці за якихось півгодини пожертвували колосальну суму — 2 млн 400 тис. Рублів. Зберігся «Список купців-жертводавців на потреби війни 1812 року, нагороджених бронзовою медаллю Будинки Московського Градського суспільства». У списку — 325 осіб, які зробили значні пожертви на військові потреби.

Тільки грошима комерсанти внесли більше 10 мільйонів рублів. Але вони жертвували і провізію, посуд, обмундирування, зброю, будували богадільні для калік і престарілих воїнів. Такий же піднесення патріотичних почуттів був пов’язаний з Кримської, Російсько-турецької 1877-1878 років, Російсько-японської, Першої світової війнами. Досить сказати, що на пристрій крейсерського флоту (уряд звернувся до народу із закликом взяти участь в його створенні) московські купці зібрали понад 400 тисяч рублів. З них 12 тисяч — брати-комерсанти Рукавишникова.

У тифозну хату ввійде.

Неврожайні роки регулярно накривали російську село масовим голодом і спалахами смертельно небезпечних хвороб — холери, висипного тифу, віспи. Під час голоду 1839-1840 років російське купецтво під егідою Комітету для розбору і піклування осіб, які просять милостиню, влаштовувало «столи для бідних». Великі московські комерсанти на власні кошти засновували «безкоштовні трапези». На зібрані «по колу» кошти закуповувалася провізія, яка доставлялася в регіони лиха.

Під час голоду 1881 року в Тамбовської губернії відзначилася представниця відомого купецького роду Мамонтових художниця Марія Федорівна, по чоловікові Якунчикова. Вона не тільки організувала безкоштовні їдальні для голодуючих селян, але почала роздавати селянка-умільцям роботи, подавши тим самим приклад багатьом сучасникам. Крім того, купчиха стала скуповувати по селах старовинні вишивки, які представляли художній та історичний інтерес.

Великий суспільний резонанс отримав страшний голод 1890х років. На боротьбу з ним були кинуті сили інтелігенції, чиновництва, вищого дворянства. Не залишилося осторонь і купецтво. Панянки з кращих купецьких будинків прагнули в глибинку, щоб взяти особисту участь у допомозі голодуючим. Катерина Беклемишева, уроджена Прохорова, організувала їдальню для голодуючих і лікарню для тифозних в Чернігівському повіті, заразилася на висипний тиф.

Дивно читати про це сьогодні, але були багаті купецькі доньки, які обмежували себе в звичних задоволеннях: відмовлялися відвідувати бали і вечори, переставали шити сукні у дорогих кравчинь, а на зекономлені гроші купували їжу і одяг для голодуючих.

Сто рублів за квітка

До кінця XIX століття суспільство стало більш раціональним і менш милосердним. Доводилося шукати нові форми, щоб зацікавити нудьгуючу публіку потребами простих людей. У купецьких особняках стали влаштовувати благодійні бали і маскаради, концерти і спектаклі, лекції та виставки. Заможні люди, жартуючи, кидали сто рублів за квітка, отриманий з рук красуні-купчихи або популярної актриси. Господині відомих московських «купецьких» салонів — Маргарита Морозова (уроджена Мамонтова), Варвара Морозова (уроджена Хлудова), Зінаїда Морозова (уроджена Зіміна) — згуртовували навколо себе найрізноманітніші суспільні сили, від консервативних до ліберальних і навіть радикально налаштованих.

Особливою популярністю серед московської публіки користувалися благодійні Вербну базари. Їх щорічно проводили в залах Благородного зборів, де збирали кошти для дитячих попечительств Московської міської Думи. Кілька років пристроєм цих базарів займався Олексій Бахрушин, представник великого купецького роду Бахрушин і засновник унікального Театрального музею в Москві. Маргарита Морозова згадувала, як під час Вербної базарів вони з сестрою Оленою «. І ще з якою-небудь дамою продавали шампанське. Для цього нам відводили цілий кут в Великому Колонній залі, К. А. Коровін писав для нас декорацію. Наприклад, я пам’ятаю, раз він написав Венецію. Все це було дуже ефектно влаштовано, і збиралися величезні гроші за кілька днів, поки тривав базар «.